Yapay zekânın perakende sektörüne sağlayabileceği faydalar

Yapay zekâ, perakende operasyonları için destek sağlama, kârları artırma ve iş süreçlerini optimize etme konusunda kolaylıklar sunabilir.

Son zamanların en popüler kavramlarından biri haline dönüşen yapay zekâ, artık hayatın her alanında karşımıza çıkmaya başladı. Bu alanlardan biri de perakende sektörü. Perakende işletmeleri, günümüzün global pazarında rekabetçi kalabilmek için kâr ve üretkenliğe öncelik vermek durumunda. Başarıyı sağlamak ve rakiplerin önüne geçmek için hızlı ve etkili hareket etmek gerekiyor. Bu kapsamda yapay zekâ, perakende operasyonları için destek sağlama, kârları artırma ve iş süreçlerini optimize etme konusunda kolaylıklar sunabilir.

Aslında perakendeciler, son zamanlarda online satışlarını ve müşteri deneyimlerini artırmak için yapay zekâ teknolojisini benimsemeye önem veriyor. Yapay zekânın uygulanması, perakendecilerin tedarik zincirlerini yeniden düzenlemelerine, dinamik talebi tanımalarına, yeni pazar trendlerini anlamalarına ve daha pek çok şeye yardımcı oluyor. Örneğin; Zara’nın ana şirketi Inditex, sipariş yönetimi ve satın alma işlemlerini yönetmek için pandemi sırasında otomasyona geçmişti. Benzer şekilde, yetenekli çok değişkenli tahmin modelleri sayesinde makine öğrenimine olan talep pandemi sırasında hızla arttı ve bunun etkileri katlanarak devam ediyor.

Leave A Comment

ANA SAYFA
HESABIM
0
ARA
Alışveriş Sepeti 0

Sepette ürün yok.